Jak znaleźć dobry komis samochodowy?
Zakup samochodu jest poważną i kosztowną inwestycją, dlatego decyzja o kupnie powinna być dobrze przemyślana. Najbezpieczniejszą opcją jest zakup nowego auta w salonie, jednak ze względów finansowych zdecydowanie większą popularnością cieszą się samochody używane, a miejscem zakupu zazwyczaj jest komis. Jak zatem znaleźć dobry komis samochodowy i na co zwrócić uwagę, by nie żałować swoich pieniędzy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Komisy dilerskie
Komisy dilerskie działające przy salonach samochodowych są uważane za najbezpieczniejsze miejsce zakupu używanego samochodu. Ich ofertę stanowią najczęściej auta pozostawione w rozliczeniu przy zakupie nowego samochodu. Komisy dilerskie oferują sprawdzone samochody w dobrym stanie technicznym z udokumentowaną historią. Niestety mają również kilka wad, z czego największymi są niewielki wybór aut i wysokie ceny, które potrafią być nawet o 20% wyższe niż cena rynkowa.
Komisy niezależne
Drugą i zarazem największą grupę komisów samochodowych stanowią komisy niezależne.
Prowadzą one sprzedaż samochodów używanych różnych marek i roczników, oferując znacznie większy wybór niż komisy dilerskie oraz niższe ceny. Zanim zdecydujemy się na zakup auta w danym komisie, wato sprawdzić, jak długo istnieje na rynku oraz zapoznać się z opiniami dostępnymi w sieci. Dobre komisy dbają o swoją renomę i nie skupują samochodów w złym stanie technicznym. Działają od wielu lat, ciesząc się zaufaniem klientów, którzy co kilka lat wracają po kolejny samochód.
Po czym poznasz uczciwy komis samochodowy?
W uczciwym komisie sprzedawca przekaże wszystkie informacje dotyczące interesującego nas samochodu. Ponadto będziemy mogli odbyć jazdę próbną oraz wykonać przegląd techniczny w niezależnej stacji kontroli pojazdów. Jeśli natomiast komis odmówi, istnieje ryzyko, że auto, które chcielibyśmy kupić, jest wadliwe. Dokonując transakcji, otrzymamy komplet dokumentów – dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, ubezpieczenie OC, a także umowę komisową i fakturę zakupu. Warto także pamiętać, że komis bierze odpowiedzialność za ukryte wady techniczne pojazdu.