Jakich formalności należy dopełnić po zakupie używanego auta w komisie samochodowym?
I w końcu jest! Wybraliśmy wymarzony model, dopełniamy ostatnich formalności w komisie i możemy wyruszać w długą trasę. Niestety - nie tak szybko. Zanim zaczniemy bezpiecznie korzystać z nowego auta, musimy dopilnować pewnych wymogów prawnych. Warto o nich pamiętać nawet przy emocjach, które nam towarzyszą, bo ich zaniedbanie może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Krok pierwszy: badania techniczne i ubezpieczenie
Zanim zaczniemy pełnoprawnie korzystać z naszego nabytku, musimy zadbać o wykonanie wszelkich badań technicznych lub badań uzupełniających. Wymagane jest przekazanie auta w ręce specjalistów z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Transport w wybrane miejsce odbywa się za pomocą lawety lub tradycyjnie, po wcześniejszym zorganizowaniu tablic czasowych. Kolejny element, o którym musimy pamiętać to odprowadzenie podatku do Urzędu Skarbowego, który nazywamy podatkiem od wzbogacenia się. Koszt, na jaki musimy być przygotowani to 2% ceny samochodu. I chociaż głównym kryterium jest kwota podana na przedstawionej przez nas umowie, to urzędnik ma obowiązek ocenić, jaka jest faktyczna wartość nabytego w komisie pojazdu. Nie mniej ważne jest zadbanie o ubezpieczenie OC. Oczywiście jeśli auto było objęte stosownym ubezpieczeniem, to umowa obowiązuje bez zmian, aż do końca wyznaczonego okresu. Warto jednak dobrze sprawdzić przedstawione warunki, w tym minimalny wiek osoby, która siada “za kółkiem”.
Krok drugi: rejestracja
Po dopilnowaniu powyższych elementów, szczególnie związanych z badaniami technicznymi, możemy skierować się do Urzędu Komunikacji. To tutaj uiszczamy opłatę, w wysokości zależnej od miejsca dotychczasowej rejestracji. Zmiana tablic jest konieczna - unikniemy jej tylko wtedy, gdy auto z komisu samochodowego było zarejestrowane w tym samym powiecie. Na dokonanie formalności mamy trzydzieści dni, a dokumenty konieczne do rejestracji to m.in. nasz dowód osobisty, umowa kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny potwierdzający ważny przegląd oraz stare tablice, które będziemy zmieniać. I na koniec warto przypomnieć, że zanim zaczniemy na dobre pokonywać kilometry, konieczne jest wyposażenie auta w wymagany sprzęt, taki jak gaśnica, czy trójkąt oraz niezbędne w czasie drobnej awarii pomoce, czyli zapasowe koło.